امروزه همه در مورد نوشیدن آب لوله کشی به عنوان جایگزینی سالم برای نوشیدنی های گازدار مملو از قند صحبت می کنند. اما آیا می توانیم کاملاً مطمئن باشیم که آب لوله کشی برای نوشیدن بی خطر است یا خیر؟
بیایید اشتباه نکنیم: آب جزء ضروری بدن ما است و ما برای حفظ سلامت و شادابی خود به آن نیاز داریم. درباره این نکته شکی نیست که آب آشامیدنی مزایای سلامتی زیادی نسبت به نوشابه یا سایر نوشیدنی های سرشار از قند و مواد شیمیایی دارد اما اطمینان از اینکه آبی که مینوشیم حاوی مواد شیمیایی ،کلر ، سموم و سایر آلاینده ها نیست بسیار مهم است.

آبی که به خانه های ما می آید در تصفیه خانه ها تصفیه می شود با این حال ممکن است علارغم کلر که در تصفیه خانه به آب اضافه می شود وقی در خانه هایمان و در هنگام باز کردن شیر قصد استفاده از آب لوله کشی را داریم، آلاینده هایی در آن وجود داشته باشد که در تصفیه خانه ها خبری از آنها نبوده.اینها آلاینده هایی هستند که در طول مسیر تصفیه خانه تا شیر خانه های ما به آب وارد می شوند.

یکی از بهترین راه های خلاص شدن از شر این ذرات و مواد شیمیایی استفاده از فیلتر آب زغالی است.

اما فیلتر تصفیه آب کربن یا ذغالی دقیقا چیست و چه مزایایی دارد؟

این چیزی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.ابتدا باید ببینیم فیلتر کربن چه کار می کند و چگونه کیفیت آب را بهبود می بخشد. در ابتدا همانطور که از نام این فیلتر مشخص است این فیلتر حاوی ذغال است، اما این ذغال ، ذغال فعال است، نه زغال معمولی که مثلاً در درست کردن آتش از آن استفاده می کنیم.

زغال چوب فعال نوعی زغال چوب است که در دمای بسیار بالا و بدون حضور اکسیژن گرم می شود. سپس نیتروژن و آرگون به زغال چوب اضافه می شود تا فعال شود. شکستگی های کوچکی در آن وجود دارد که با جذب مواد شیمیایی و زباله ها را به دام می اندازد.این فرآیند مواد شیمیایی و آلاینده های ناخواسته را در ساختار به دام می اندازد.

یکی از اولین کشورهایی که در طول سال ها از ذغال به عنوان فیلتر تصفیه آب استفاده میکرده ژاپن بوده که در قرن هفدهم از چوب زغال فعال برای تمیز کردن آب استفاده می کرد. این فرآیند هنوز به روشهای مختلف در حال استفاده است.فیلتر های کربنی زغال چوب فعال مزایای زیادی دارند و ناخالصی ها را از بین می برند و مواد خوب مانند مواد معدنی را در آب نگه می دارند.
زغال فعال

مزایای فیلتر تصفیه آب کربن

این نوع فیلترها از ساده ترین و پر کاربرد ترین فیلتر های تصفیه آب خانگی هستند زیرا مواد ناخواسته را حذف می کنند و مواد مفید را در آب باقی می گذارند. آب لوله کشی همچنان می تواند حاوی چندین ماده و ذرات شیمیایی ناخواسته باشد که فیلتر کربن توانایی حذف آنها را نداشته باشد که بوسیله فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس حذف می شوند.از مزایای اصلی فیلتر تصفیه آب کربن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مواد معدنی در آب می مانند

این فیلترها علاوه بر حذف آلاینده های موجود در آب، مواد و املاح مفید را در آب باقی می گذارند. اگر آب بدون مواد معدنی و املاح باشد، از مواد مغذی کلیدی که ما به عنوان انسان به آب نیاز داریم، بی بهره خواهیم ماند.از مهمترین تفاوتها بین فیلترهای تقطیر و زغال این است که با تقطیر، ما همه چیز را به جز هیدروژن و اکسیژن از آب حذف می کنیم، در حالی که فیلتر زغال فعال فقط سمومی را که در آب لوله کشی می مانند، حذف می کند.

این به دلیل ساختار زغال است که فقط سموم و مواد شیمیایی ناخواسته را از آب خارج می‌کنند، در حالی که مواد معدنی و نمک‌ها باقی می‌مانند.این یک ویژگی کلیدی است که فیلترهای آب زغالی را نسبت به سایر انواع فیلترها برتری می دهد. معمولاً از فیلترهای زغالی در ترکیب با فیلترهای دیگر برای حذف کامل میکروارگانیسم ها از آب استفاده می شود.

2. طعم آب را بهتر می کند

زغال فعال یکی از بهترین عناصری است که بوهای نامطبوع را از بین می برد. اغلب در فیلترهای هوا یافت می شود، مانند فیلترهای کربن فعال که بوی بد را از هوا حذف می کنند. و همین امر در مورد فیلترهای آب زغال چوب فعال شده با آب نیز صدق می کند که می تواند بوهایی را که آب لوله کشی را برای برخی افراد غیر قابل آشامیدن می کند از بین ببرد.

خبر خوب برای این افراد این است که فیلترهای آب زغالی می توانند طعم آب را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. آب لوله کشی عمومی گاهی اوقات با آلاینده های مختلفی آلوده می شود که نه تنها کیفیت آب را بدتر می کند بلکه طعم آب را بد می کند.گلایه بسیاری از مردم این است که طعم آب آنها بد و غیر قابل استفاده است، اینجا همان جایی است که فیلتر کربن به کار می آید. این امر به ویژه زمانی اتفاق می افتد که کلر بیش از حد به آب لوله کشی اضافه شود.

3. فیلتر های کربن آب سالم تری به ما می دهند

فیلترهای آب زغالی نه تنها آلاینده ها و مواد شیمیایی مضر برای سلامتی ما را از بین می برند. آنها همچنین می توانند به کیفیت آب بیافزایند، زیرا مواد شیمیایی مفیدی مانند کلسیم، منیزیم، آهن و سایر مواد شیمیایی آزاد می کنند. بنابراین مواد مغذی مورد نیاز روزانه ما را اضافه می کند، علاوه بر آن مواد ناسالم را از بین می برد.

کلر بیش از حد می تواند برای سلامتی ما مضر باشد و اگر برای مدت طولانی از آن استفاده کنیم می تواند برای سلامت ما مشکل ساز شود. خوشبختانه، یک فیلتر کربن فعال خوب می تواند این مشکلات را بر طرف کند و آب را سالم تر کند. به علاوه، مواد معدنی همان چیزی هستند که آب را خوش طعم تر و خوش طعم تر می کند. بنابراین ما می توانیم با استفاده از این فیلتر تصفیه آب ساده سلامت خود را بهبود بخشیم.

4. استفاده و نگهداری از فیلتر کربن فعال آسان است

برای نگهداری فیلتر لازم نیست لوله کش باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فیلتر یخچال یا فیلتر داخل هوزینگ دستگاه تصفیه آب را تعویض کنید. هر کدام از این فیلتر ها طول عمر مشخصی دارن که پس از کثیف شدن و جذب مواد شیمیایی باید با فیلتر جدید تعویض شوند.خبر خوب این است که این فیلترها گران نیستند و در صورت نیاز به راحتی در دسترس می باشند.

5. فیلتر های کربن فعال گران نیستند

استفاده از فیلتر زغالی در مقایسه با سایر فیلتر ها ارزان است.بنابراین نه تنها نسبتاً ارزان هستند، بلکه به همان اندازه مؤثر هستند، اگر نگوییم مؤثرتر از سایر انواع فیلترها. اگر به دنبال یک فیلتر آب خوب و کم هزینه هستید، فیلتر کربن بهترین گزینه ممکن است.

6. فیلترهای کربن فعال با فیلترهای دیگر سازگار هستند

برای اطمینان از بکر بودن کیفیت آب می توانید از فیلتر زغالی در ترکیب با فیلترهای دیگر استفاده کنید. یکی از بهترین آنها فیلتر RO (اسمز معکوس) است که آب را نیز به طور موثری تصفیه می کند.سیستم اسمز معکوس آب را با فشار بالا از یک غشا عبور می دهد که ذرات محلول را از آب خارج می کند. و اگر آب از فیلتر زغال فعال عبور کند، بوها و مواد شیمیایی باقیمانده را نیز از آب پاک می کند. این باعث می شود که کیفیت آب در بالاترین سطح ممکن باشد.

7. زغال چوب فعال برای سلامتی شما فوایدی دارد

در طول سال ها، ثابت شده است که زغال چوب فعال می تواند فواید زیادی برای سلامتی بدن شما داشته باشد. همانطور که هنگام نوشیدن آب از بدن شما عبور می کند، از اندام های شما نیز عبور می کند. و می تواند روند پیری شما را کند کند زیرا بر روند پیری سلولی تأثیر می گذارد. همچنین، می تواند برای مبارزه با مسمومیت با الکل مفید باشد، زیرا زغال چوب فعال اندام ها را تمیز می کند.

باید توجه داشته باشیم که مقدار زغالی که از آن عبور می کند آنقدر زیاد نیست و برای بدن شما مضر نیست. این یکی دیگر از مزایایی است که کسانی که به دنبال بهبود آب آشامیدنی هستند منتظر آن هستند.

8. این اجازه می دهد تا سفارشی سازی

همه به فیلتر کربن فعال برای آب آشامیدنی نیاز ندارند. به عنوان مثال، مردم نیاز دارند که فیلتر آب تمیزتری برای سایر کارها داشته باشد. شما به راحتی می توانید با اعمال فیلتر بر روی دستگاه های مختلف از آن استفاده کنید.فیلتر کربن فعال

آیا عوارض جانبی دارد؟

برخی از عوارض جانبی احتمالی زغال فعال وجود دارد، و قبل از استفاده از آن باید آنها را بشناسید.

  • در صورت مصرف دارو هنگام استفاده از فیلتر مراقب باشید. کربن فعال می تواند با سوربیتول، که جزئی است که در برخی داروها یافت می شود، واکنش نشان دهد. قبل از استفاده از فیلتر زغال فعال با پزشک خود مشورت کنید.
  • برخی افراد پس از استفاده بیش از حد از فیلتر حالت تهوع و استفراغ را گزارش می کنند. در حد اعتدال از آن استفاده کنید.
  • از تماس چشمان خود با زغال فعال خودداری کنید. می تواند لایه محافظ چشم شما را از بین ببرد که می تواند منجر به مشکلات جدی شود.
  • همیشه از مصرف کربن فعال خودداری کنید. می تواند به اندام ها و سیستم تنفسی شما آسیب برساند.

بهترین فیلتر تصفیه آب کربن فعال


بهترین فیلتر تصفیه آب کربن فعال

نتیجه

بنابراین اکنون که مزایای فیلتر آب زغالی را می دانید، می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که میخواهید از این فیلتر استفاده کنید یا نه. با چندین مزیت فوق العاده آشنا شدید و می دانید آب را تمیز می کند و ناخالصی ها را از بین می برد و طعم آب را بهبود می بخشد. علاوه بر این، نیازی به نصب و سرمایه گذاری زیادی ندارد، و برای کسانی که میخواهند بودجه برای خرید فیلتر تصفیه آب پرداخت کنند گزینه مناسبی است.