آیا کلر برای سلامتی خطرناک است یا فقط یک ماده شیمیایی ضروری برای تصفیه آب به شمار می رود؟ شاید برایتان جالب به نظر برسد ، اما هر دو کزینه درست است. در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد:

دستگاه تصفیه آب دارای چند مرحله می باشد که بخش ضد عفونی وظیفه اطمینان از عاری بودن آب از میکروارگانیسم هایی است که معمولاً در حوضه های آبریز یافت می شوند. دقیقاً در آن لحظه است که کلر ضروری می شود. کلرزنی به دلیل در دسترس بودن، هزینه کم و کارایی بالای آن از قدیمی ترین و پرکاربردترین روشهای تصفیه آب می باشد.

 کلر عنصری بسیار موثر

کلر عنصری است که علاوه بر اینکه اکسید کننده موثری می باشد، واکنش پذیری بالایی هم دارد. به همین دلیل است که با بسیاری از مواد آلی و معدنی موجود در آب واکنش نشان می دهد و میکروارگانیسم هایی را که باعث بیماری هایی مانند حصبه و وبا می شوند را از بین می برد. اما برای انجام دقیق این کار لازم است که دوز کلر نسبت به میزان ناخالصی های آب در نظر گرفته شود.

کلر برای موجودات زنده بسیار واکنش پذیر و سمی است. وجود کلر در منابع آب، میکروارگانیسم ها را با تضعیف یا از بین بردن غشای سلولی آنها تحت تأثیر قرار می دهد، یا آنها را کاملاً از بین می برد یا آنها باعث می شود دیگر قادر به تولید مثل نباشند.

کلر می تواند در کمتر از یک دقیقه قرار گرفتن در معرض میکروب هایی مانند E.coli در آب ، آنها را از بین ببرد و یا ویروس هپاتیت A که در کمتر از 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض کلر ،از بین می رود. با این حال، برخی از میکروارگانیسم ها همچنان می توانند در برابر اثرات کلر مقاوم تر باشند. انگل کریپتوسپوریدیوم که از عوامل اسهال و استفراغ در مبتلایان می باشد ممکن است در مدت کمی بیش از 10 روز پس از قرار گرفتن در معرض کلر از بین برود، یا ممکن است به طور کامل زنده بماند!

وجود کلر باقیمانده در آب نیز شانس رشد مجدد میکروبی را کاهش می دهد. به عبارت دیگر افزودن کلر بسیاری از میکروارگانیسم ها را از بین می برد و حضور مداوم آن از رشد سایر میکروارگانیسم ها در آب جلوگیری می کند.حال این سوال پیش می آید که چرا باید کلر را از آب آشامیدنی تصفیه کنیم؟ از مهم ترین دلایل تصفیه کلر از آب آشامیدنی این است که طعم و بوی آب را نا خوشایند می کند و آن را شبیه به آبی مثل آب استخر می کند.مزه و بوی آب

دلیل دیگر برای تصفیه کلر از آب این است که خود کلر یک عامل اکسید کننده قوی است و با سایر موجودات و مواد واکنش شدید و منفی نشان می دهد، به همین دلیل است از آن برای تصفیه آب و از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در آب استفاده می شود. اما این بدان معناست که با غذا، لباس، پوست و موهای شما هم واکنش نشان خواهد داد. وجود کلر در آب می تواند به پوست آسیب برساند، موهای رنگ شده را یا رنگ لباس ها را محو کند – به یاد داشته باشید که عامل تمیز کننده اولیه در سفید کننده لباسشویی کلر است! آسیب کلر برای پوست

خطرناک ترین عارضه جانبی احتمالی کلر در آب این است که می تواند با سایر ترکیبات یا آلاینده های موجود در آب واکنش داده و محصولات جانبی ضد عفونی کننده (DBPs) مانند تری هالومتان ها (THMs) یا هالواستیک اسیدها (HAAs) ایجاد کند که بسیاری از آنها سرطان زا هستند. !

دوز مجاز کلر در آب چقدر است؟

مشکل از آن جایی شروع می شود که حتی در یک حوضه آبریز، آب با سطوح مختلف آلودگی پیدا می شود و به منظور جلوگیری از رسیدن آب آلوده به شیر برداشت آب خانه ها، گاهی اوقات در تصفیه خانه ها و یا شرکت هایی که مسول این کار هستند بیش از حد لازم از این عنصر جهت تصفیه آب استفاده می شود.

به این ترتیب، این کار می تواند منجر به بروز مشکلاتی مثل طعم و بوی نامطبوع و همچنین احتمال تشکیل مواد سمی بشود که ایمنی مصرف آب را به خطر می اندازد.از دیگر مشکلات اضافه کردن دوز نامناسب کلر به آب زمانی رخ می دهد که خانه ها نزدیک به تصفیه خانه آب شهری باشند، زیرا کلر در طول عبور از طریق خطوط لوله کشی آب به اندازه کافی فرصت رقیق شدن پیدا نمی کند .
دوز مجاز کلر در آب چقدر است؟

خطرات کلر برای سلامتی

بیش از یک قرن است که مشخص شده است که کلر می تواند اثرات مخربی بر سلامت انسان داشته باشد، مسئول خشک کردن و تحریک مجاری تنفسی و ایجاد مشکلات ریوی است که می تواند در برخی موارد منجر به مرگ در اثر خفگی شود.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، مصرف کلر از نظر سازمان بهداشت جهانی در تصفیه آب مهم است، مشروط بر اینکه در دوز های ایمن  و مناسب به آب افزوده شود. وقتی از حد استاندارد عبور کند، خطر مسمومیت با کلر چندین برابر می شود.

تماس کلر با پوست این قدرت را دارد که باعث خارش و سوزش آن ناحیه بشود و روند خشک شدن بافت های پوست را تسریع کند و همچنین سبب چروک و پیری بیشتر و زودرس آن شود . همین امر در مورد مو نیز اتفاق می افتد، که عواقب مشابهی را به همراه دارد.

کلر و آب داغ: یک ترکیب خطرناک

بزرگترین نگرانی در مورد استفاده از کلر در آبی که از شیرهای ما خارج می شود مربوط به آب گرم مخصوصاً دوش های برقی است. کلر در تماس با آب داغ به بخار تبدیل می‌شود و از طریق پوست و سوراخ‌های بینی سریع‌تر جذب بدن می‌شود، که می‌تواند منجر به ایجاد شرایط بالینی بسیار جدی‌تر از زمانی شود که از طریق دهان بلعیده شود.

دقیقاً برای جلوگیری از این نوع مشکلات است که استفاده از فیلتر تصفیه آب برای دوش گرفتن از نظر بسیاری هوشمندانه ترین راه برای کاهش حجم کلر در آبی است که با پوست شما در تماس است.

خطرات مربوط به مصرف کلر به مقدار اضافی

مصرف کلر رقیق شده در آب، چه در دمای معمولی یا  آب گرم ، می تواند خطر ابتلا به چندین مشکل سلامتی را در میان مدت و بلند مدت افزایش دهد. فقط برای توضیح، پیامدهای اصلی مصرف بیش از حد این ترکیب شیمیایی را ذکر می کنیم:

• افزایش چسبندگی کلسترول LDL به دیواره سرخرگ - که منجر به افزایش خطر بیماری قلبی عروقی می شود.
• خطر بالای ابتلا به سرطان در کلیه، مثانه و سایر مجاری ادراری.
• خطر بالای ابتلا به برونشیت و آسم - ناشی از استنشاق بیش از حد بخار کلر در حمام و آب گرم.
• تحریکات پوستی و افت کیفیت مو و ناخن.
• تحریک شدید تنفسی.
• ایجاد اگزما، یک بیماری پوستی که با خارش، خشکی و افزایش دمای پوست مشخص می شود.
• خطر ایجاد مشکلات در تولید هورمون های تیروئید.
•سوختگی در دهان، گلو، مری و معده، اگر حجم آب گرم خورده شده با کلر زیاد باشد.
• احساس بیشتر حالت تهوع و سوء هاضمه.


چه کسی می تواند خطرات کلر را تشخیص می دهد؟

سازمان جهانی بهداشت (WHO) تشخیص داده است که کلر اضافی در بدن انسان می تواند عوارضی مانند اسیدوز متابولیک، سردرد شدید، سردرگمی ذهنی و تهویه هوا را ایجاد کند. دقیقاً به همین دلیل، آنها برای اجتناب از این عوارض ناخواسته، حجم ایمن و توصیه شده کلر دریافتی روزانه را توسط افراد مختلف – مردان، زنان و کودکان – تعیین می کنند. اما اگر دقیقاً ندانیم چه مقدار کلر همراه با آب از شیرآلات خانه هایمان خارج می شود، چگونه می توانیم این حجم را کنترل کنیم؟

استفاده از فیلترهای آب POU

خبر بد این است که اگر آب را مستقیماً از شیر آب مصرف کنیم، راهی که به خانه‌هایمان می‌رسد، نمی‌توان تشخیص داد که میزان کلر مصرفی ما در محدوده قابل قبولی است یا خیر. خبر خوب این است که یک راه عملی و ساده برای اطمینان از حذف کامل عنصر شیمیایی قبل از در دسترس قرار گرفتن برای مصرف وجود دارد: استفاده از فیلتر تصفیه آب کلر، به ویژه فیلترهایی که دارای عنصر فیلتر کربن بلاک هستند.

از فیلترهای آب برای سالم‌تر کردن مایعی که به خانه شما می‌رسد استفاده می‌شود و در فعالیت‌های مختلف خانگی در روتین شما استفاده می‌شود. این فیلتر نه تنها مسئول حذف باقی مانده‌هایی است که ممکن است در آبی که از طریق شیر شما می‌آید باقی بمانند، فیلترها همچنین حجم کلری که می‌خورد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.
انتخاب هر فیلتری برای عاری بودن از کلر کافی نیست! مدل های نصب شده در ورودی آب خانه، که به عنوان فیلترهای نقطه ورود (یا به سادگی POE) شناخته می شوند، ظرفیت حذف کلر از آب شما را ندارند. بنابراین، هنگام خرید دستگاه تصفیه، مطمئن شوید که از نوع Point of Use (همچنین به عنوان POU) شناخته می شود و در ترکیب آن کربن فعال (یا کربن بلاک) وجود دارد.

کربن بلاک چیست؟

زغال چوب فعال گیاهی از احتراق پوسته نارگیل سرچشمه می گیرد و یک ماده بسیار متخلخل است که در دانه های کوچک عرضه می شود. کربن بلوک از فشرده سازی کربن فعال در قالب بلوک تولید می شود. و دقیقاً همین ویژگی است که آن را به یک متحد قدرتمند در حذف ناخالصی‌ها از آب تبدیل می‌کند، زیرا امکان یکنواختی بیشتری را نسبت به عناصر فیلتری که از کربن فعال دانه‌بندی شده استفاده می‌کنند، می‌کند. این یکنواختی به دلیل دیواره تشکیل شده در تراکم است که از ایجاد مسیرهای باطل آب بین دانه ها جلوگیری می کند و همچنین ذرات ناخالصی های مختلف را حفظ می کند که می تواند برای سلامتی مضر باشد، علاوه بر این به کاهش کلر آزاد کمک می کند.کربن

فیلتر تصفیه آب یخچال در این نوع روش تصفیه یک فیلتر تخصصی است. محصولات آن با کربن فعال با کیفیت بالا تولید می شود و به عنوان یک روش تصفیه آب عالی دارای ماده خام با فعال سازی بالا و ظرفیت جذب بیشتر است. با فعال سازی حداقل 30 درصد بیشتر از محصولات معمولی موجود در بازار، که منجر به کارایی بیشتر در دکلره و عمر طولانی تر عنصر فیلتر می شود.

اگر به دنبال خرید فیلتر کربن اصلی و یا نصب دستگاه تصفیه آب مناسب، برای حذف کلر و بهتر شدن کیفیت تصفیه آب خود هستید دیگر نگران نباشید، آکوانوترن فیلترهای تصفیه آب کربن و دستگاه های تصفیه آب خانگی را که با بهترین کیفیت و بصورت سفارشی تولید شده اند را با قیمت های بسیار مناسبی در اختیار شما قرار می دهد.با ما تماس بگیرید : 02166002588
نصب دستگاه تصفیه آب