اگر تا به حال یک لیوان آب از خانه ای که دارای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس است را چشیده باشید، تفاوت آن را می دانید زیرا هیچ ناخالصی ندارد. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که این فیلتر تصفیه آب چگونه کار می کنند؟در اینجا یک راهنمای کامل برای کمک به درک عملکرد یک سیستم RO وجود دارد.

ابتدا اجازه دهید به این سوال اساسی بپردازیم:

اسمز معکوس چیست؟

این یک فرآیند تصفیه است که در آن مولکول‌های آب اجازه می‌دهند از یک غشای نیمه تراوا از محلول غلیظ به محلولی که غلظت کمتری دارد عبور کنند. این غشاء دارای منافذ ریز است و مانند یک فیلتر برای حذف ناخالصی ها از آب عمل می کند.

سیستم RO چگونه کار می کند؟

یک سیستم RO بر روی روش 4 مرحله ای زیر کار می کند:

مرحله 1: پیش فیلتراسیون

این مرحله به حذف ذرات یا رسوبات بزرگتر کمک می کند و از آسیب احتمالی غشای RO به دلیل گرفتگی یا قرار گرفتن در معرض بیش از حد جلوگیری می کند. فیلتر رسوب همچنین به حذف مواد جامد محلول و کلر از آب کمک می کند.

مرحله 2: غشاء اسمز معکوس

پس از فیلتراسیون اولیه، آب از غشای RO نیمه تراوا عبور می کند که به حذف ناخالصی های باقی مانده از آن کمک می کند. هنگامی که آب به زور از آن عبور می کند، تنها مولکول های آب از آن عبور می کنند و ذرات نامطلوبی را که در زهکشی ریخته می شوند، باقی می گذارند. این مرحله به خلاص شدن از شر بسیاری از ناخالصی ها مانند سرب، آفت کش ها، فلورایدها، کل جامدات محلول یا TDS، مس و غیره کمک می کند.
اسمز معکوس چیست؟

مرحله 3: پس از فیلتر کردن

قبل از اینکه آب آماده مصرف شود، از فیلتر پست عبور می کند که به خلاص شدن از شر هر گونه آلودگی که ممکن است از دو فیلتر دیگر فرار کرده باشد، کمک می کند. سپس آب تصفیه شده تا زمان استفاده در مخزن ذخیره می شود.

مرحله 4: پرداخت

قبل از رسیدن به شیر آب، آب از مخزن ذخیره در مرحله نهایی فیلتراسیون شامل فیلتر کربن فعال جریان می یابد. فیلتر اضافی هرگونه طعم و بوی نامطلوب را از بین می برد و آب شفاف و شفافی با طعم خوب ارائه می دهد.

عوامل موثر بر عملکرد یک سیستم RO

با وجود استفاده از تجهیزات باکیفیت و رعایت مراحل نگهداری منظم، ممکن است سیستم تصفیه آب شما به درستی کار نکند. این به دلایل زیر است:

  • فشار آب ورودی برای تجهیزات RO خیلی کم است تا به طور موثر کار کنند.
  • دمای آب بسیار پایین است و به همین دلیل است که سیستم RO ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا آلاینده ها را فیلتر کند.
  • نوع و مقدار TDS یا کل مواد جامد محلول در آب لوله کشی نیز ممکن است بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.

تعمیر و نگهداری سیستم اسمز معکوس

برای اطمینان از اینکه سیستم RO به اندازه کافی کار می کند و برای افزایش عمر آن، فرآیند تعمیر و نگهداری را می توان به دو جنبه زیر تقسیم کرد:

1. تعویض فیلترها

نوع فیلترها
دوره تعویض
پیش فیلتر
هر 6 تا 12 ماه یکبار
غشای اسمز معکوس
هر 2 تا 3 سال یکبار
فیلتر پست
سالی یکبار

2. تعمیر و نگهداری سالانه

از موارد زیر تشکیل شده است:

  • تجهیزات را به طور کامل بازرسی کنید.
  • ضدعفونی صحیح فیلترها
  • تعویض فیلترها در صورت نیاز به تعویض

یک سیستم اسمز معکوس چقدر می تواند دوام بیاورد؟

اگر به طور منظم آن را تعمیر کنید، فیلترها را به طور دوره ای تغییر دهید، و جنبه های تعمیر و نگهداری را به درستی رعایت کنید، یک سیستم RO می تواند حتی بیش از ده سال دوام بیاورد!

ما سیستم های RO با کیفیت بالا را در ایران عرضه می کنیم

در آکوانوترن ، ما معتقدیم که بهترین راه حل های ممکن را برای تمام مشکلات آب شما ارائه می دهیم. سیستم اسمز معکوس 8مرحله آکواپرو مقرون به صرفه است و عملکرد بالایی را ارائه می دهد.
دستگاه تصفیه آب آکواپرو

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات و خدمات ما، با تکنسین های ما تماس بگیرید 02166002588