تشویق به مصرف آب سالم و هیدراته نگه داشتن کودکان با آب تصفیه شده و با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.سوالی که برای همه به وجود می آید این است که برای سالم ماندن بدنمان چقدر آب باید بنوشیم؟ احتمالاً این توصیه را شنیده اید که یک بزرگسال به حدود 8لیوان آب سالم در روز نیاز دارد. این دستورالعمل وزارت بهداشت برای بزرگسالان سالم است. برخی از پزشکان و متخصصان تغذیه نیز استدلال می کنند که برای بزرگسالان، ایده آل این است که 35 میلی لیتر آب به ازای هر کیلوگرم وزن بدنشان مصرف شود. این بدان معناست که فردی با وزن 70 کیلوگرم باید 2450 میلی لیتر آب بنوشد.

با این حال عوامل زیادی وجود دارد که برای هیدراته ماندن باید به آنها توجه کنید. عواملی مانند وزن، سبک زندگی، عادات غذایی، آب و هوا و البته گروه سنی فرد مورد نظر می تواند در میزان آب مورد نیاز برای سلامت فرد تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، کسانی که فعالیت بدنی انجام می دهند، نسبت به افرادی که کم تحرک هستند، نیاز بیشتری به مصرف آب دارند، زیرا ورزش باعث تعریق بیشتر فرد می شود. همین امر در مورد افرادی که در مناطق گرمتر زندگی می کنند صادق است.

و اما بچه ها؟

با توجه به همه این عوامل، مهم است که بگوییم یک فرد بالغ سالم، به استثنای موارد نادر، زمانی که احساس تشنگی می کند، فقط با مصرف آب می تواند هیدراته می شود. این به این دلیل است که بدن انسان دارای مکانیسمی است که در مورد کاهش سطح آب لازم برای حفظ عملکردهای اساسی خود هشدار می دهد.

با این حال شویق بزرگسالان برای حفظ آب بدن کودکان ضروری است چرا که مکانیسم هشدار کاهش آب بدن در کودکان مانند بزرگسالان حساس نیست. به یاد داشته باشید که به طور کلی، لحظاتی که آنها بیشترین نیاز را به آبرسانی دارند، دقیقاً دقایقی است که بیشتر حواسشان به بازی هایشان پرت می شود.
اهمیت مصرف آب تصفیه شده برای کودکان

این سوال دوباره پیش می آید که بالاخره یک کودک برای سالم ماندن چقدر باید آب بنوشد؟ برای اینکه درک نیازهای هر گروه سنی را برایتان آسان‌تر کنیم، توصیه‌های اصلی را بر اساس جدول ایجاد شده توسط موسسه پزشکی (IOM)، یک سازمان علمی در ایالات متحده را انتخاب کرده ایم:

از 0 تا 6 ماهگی

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) تا شش ماهگی کودک باید منحصراً با شیر مادر تغذیه شود. توصیه این است که تا آن سن آب، چای و هر نوع غذای دیگری ارائه نکنید. زیرا شیر مادر دارای مقدار ایده آل آب و سایر مواد مغذی و ویتامین های ضروری برای رشد مناسب کودک در این گروه سنی است.

از 7 تا 12 ماهگی

از 7 ماهگی، چون نوزادان از قبل شروع به خوردن غذای کودک می کنند، مصرف آب نیز ضروری است. نیاز روزانه در این گروه سنی 800 میلی لیتر تا 1 لیتر است و 600 میلی لیتر باید به صورت مایعاتی مانند آب، آب میوه و شیر باشد.

از 1 تا 3 سال

در این دوره از زندگی، کودکان در حال حاضر فعال تر هستند و شروع به حرکت راحت تر می کنند. یعنی پس از اتمام سال اول زندگی، تقاضا برای آب افزایش می یابد و حداقل حجم مصرفی به 1.3 لیتر می رسد.

از 4 تا 8 سال

با تشدید فعالیت های بدنی در این مرحله از زندگی، کودکان تمایل به از دست دادن مایعات بیشتری از طریق تعریق دارند. بنابراین، حجم آب مصرفی در روز باید دوباره افزایش یابد، این بار به حداقل 1.7 لیتر.

از 9 تا 13 سال

در این مرحله از زندگی، همه چیز کمی تغییر می کند و متغیرهای جدیدی در محاسبه گنجانده می شوند. طبق جدول IOM، نیاز روزانه به آب بین زنان و مردان متفاوت است. در حالی که دخترها باید حداقل 2.1 لیتر بخورند، پسرها کمی بیشتر: 2.4 لیتر.

از 14 تا 18 سال

از سن 14 سالگی، با در نظر گرفتن تعدادی از عواملی که قبلاً در بالا توضیح داده شد، مصرف آب اساساً مانند مصرف یک بزرگسال است.

خوب، اکنون می دانیم یک کودک به طور متوسط چه مقدار آب باید در طول روز مصرف کند. اما وقتی آنها به نوشیدنی علاقه ای ندارند چه می شود؟ چگونه از هیدراتاسیون کامل اطمینان حاصل کنیم؟ برای این کار، ما نکات ارزشمندی را انتخاب کرده‌ایم که به بزرگسالان کمک می‌کند تا کودک را روال سالم‌تری داشته باشد:

1. برای ارائه آب به جای نوشیدنی دیگر متاسف نباشید

اشکالی ندارد که وقتی بزرگسالان توصیه می کنند که در برخی موارد فقط آب را به عنوان نوشیدنی به فرزندان خود ارائه دهند، به عنوان پاسخی با کلمه ای مانند "بیچاره" مواجه می شوند. خوب، نیازی به ناراحتی نیست: عادات فقط با تمرین به دست می آیند. کوچولوی شما ممکن است در ابتدا آن را کسل کننده بداند، ممکن است شکایت کند، و این موضوع را در چهره خود نشان دهد. اما مدتی بعد به جوانه های چشایی اش عادت می کند.

2. نوشیدنی های دیگر را به عنوان پاداش برای آب ارائه دهید

نکته بسیار کارآمد دیگر این است که همیشه سعی کنید برای رفع تشنگی به کودک خود آب بدهید، نه آب میوه. از آنجایی که پس از هیدراته شدن، کودک حتی ممکن است آب یا نوشابه بخواهد.تشنگی کودکتان با نوشیدنی شیرین برطرف نمی شود. آبمیوه و نوشابه را باید به عنوان یک جایزه گاه به گاه دید، نه بخشی از هر وعده غذایی. وگرنه علاقه به آب برای کودک سخت می شود!

3. آب را نزدیک خود نگه دارید

در دسترس بودن و دسترسی آسان بر انتخاب های غذایی ما تأثیر می گذارد. یک بطری زیبا را در جایی که او بتواند ببیند و به خودش کمک کند و در جاهای مختلف خانه بگذارید. بچه تشنه آب می خورد باور کنید!

4. تغییر را توضیح دهید

ممکن است فکر کنید که بچه‌ها متوجه نمی‌شوند که چرا تشویق می‌شوند آب بیشتری بنوشند. با این حال، آنها به طور طبیعی کنجکاو هستند و اگر انگیزه واقعی خود را بدانند، برای تغییر بسیار بازتر خواهند بود. توضيح اينكه بيشتر بدن انسان از آب تشكيل شده است و براي حفظ كاركرد كامل آن بايد آب تصفیه شده خالص نوشيد.

5. یک مثال بزنید

بی فایده است که از فرزندتان بخواهید آب بنوشد در حالی که بقیه اعضای خانواده این کار را نمی کنند. از سنین پایین باید تحریک کرد، پیشنهاد داد و سعی کرد در صورت امتناع از نوشیدن آب خالص، آب را جایگزین چیزهای جذاب تری مانند آب میوه ها یا حتی نوشابه های گازدار کرد. آنها فقط با مشاهده یاد می گیرند و فقط در صورتی تغییر را می پذیرند که در عمل آن را ببینند، عمدتاً به این دلیل که قبلاً گفته اید که چقدر نوشیدن آب بیشتر ،برای سلامتی مهم است.

6. تکامل را ثبت کنید.

کودکان دوست دارند پیشرفت خود را ببینند، از علامت گذاشتن روی دیوار برای اندازه گیری میزان رشد تا گرفتن ستاره های رفتار خوب. یک میز روی یخچال قرار دهید تا روی هر فنجان آبی که کودکان می نوشند علامت بزنید. در صورت لزوم از برچسب یا نشانگر رنگی استفاده کنید. نتایج هفتگی را مقایسه کنید و اهداف تعیین کنید.

اگر بیش از یک کودک در خانه دارید، از بطری‌های آب رنگی استفاده کنید تا ببینید چه کسی آب می‌نوشد و چه کسی نمی‌نوشد. مهم این است که بچه ها همه چیز را به یک بازی بسیار سالم تبدیل کنند.

نکته اضافی: همیشه آب با کیفیت و ترجیحا از فیلتر تصفیه آب و یا دستگاه تصفیه آب برای داشتن آب سالم و بهداشتی در منزل استفاده کنید. نوشیدن یک مایع تازه، بدون طعم یا بو، یا حتی بدون حضور آزاردهنده کلر، می‌تواند انگیزه‌ای برای بچه‌های کوچک باشد تا در هنگام هیدراته شدن احساس تحریک بیشتری کنند.برای اطلاع از نحوه خرید بهترین فیلتر یخچال و بهترین گزینه های تصفیه آب برای منزل با بهترین کیفیت و قیمت با ما تماس بگیرید. 02166002588
خرید فیلتر تصفیه آب