داروهایی که مصرف میکنیم برای مثلال قرص های مسکن که به سردرد ما کمک می کنند، معده ناراحت ما را درمان می کنند و به ما اجازه می دهند شب ها بخوابیم. اما آنها همچنین منبع آب ما را به عنوان آنچه که آژانس حفاظت از محیط زیست "آلاینده های نگران کننده نو ظهور" طبقه بندی می کند، آلوده می کنند.

یکی از نگرانی های ما در رابطه با آلاینده های نو ظهور، ترکیب طبیعی یا ساخته دست بشر است که دانشمندان اخیراً ثابت کرده اند که اثرات مضر یا سمی آن بر موجودات در زیستگاه محلی آنها دارد. داروها تقریباً 200 سال است که رایج بوده اند و استفاده گسترده از آنها در طول جنگ داخلی ایجاد شده است.

تمامی داروها عوارض جانبی دارند و اثر تجمعی فضولات انسانی و حیوانی حاوی سطوح آنتی بیوتیک و سایر داروها کیفیت آب ما را تغییر می دهد.

به گفته EPA ، داروها و محصولات مراقبت شخصی (PPCPs) در سطوح پایین در آب های سطحی با نرخ های فزاینده ای شناسایی می شوند . نگرانی اصلی در مورد آب های سطحی خطرات احتمالی این مواد شیمیایی و محصولات برای آبزیان است. EPA هنوز یک سطح حفاظتی یا حد توصیه شده فدرال برای PPCP ها را تعیین نکرده است، زیرا سازمان و جامعه به عنوان یک کل تازه شروع به درک تأثیر داروها در خاک و آبراه های ما کرده اند.

خطرات بهداشتی داروها

اثرات داروها در آبراه ها هنوز در حال تحقیق و بررسی است. مشخص است که سطح پایین مواد دارویی در آب شیرین می تواند به عنوان یک اختلال غدد درون ریز برای حیات دریایی که با PPCP در تماس است عمل کند. غلظت‌های بالاتر PCPP در آب آشامیدنی می‌تواند تأثیر مشابهی بر انسان داشته باشد.

هنگامی که اختلالات غدد درون ریز وارد بدن می شود، مشکلات سلامتی بسیاری ممکن است رخ دهد. عدم تعادل هورمونی شایع ترین اثر سلامتی است که خود می تواند منجر به ناباروری، افزایش خطر ابتلا به اختلالات خود ایمنی و خطر بیشتر سرطان های تخمدان و پروستات شود.

PPCP ها تا حدی از طریق فاضلاب مراکز تولیدی که در آن مواد دارویی تولید می شود وارد آبراه ها می شوند. آنها همچنین در دفع انسان و حیوان وجود دارند. حذف داروها از منبع آب با استفاده از روش های سنتی تصفیه آب دشوار است.

مطالعات نشان داده‌اند که مواد دارویی بالقوه مضر مانند آموکسی‌سیلین می‌توانند به سیستم ریشه و برگ‌های محصولاتی که در حال آبیاری هستند، زمانی که فاضلاب تصفیه‌شده برای آبیاری کشاورزی استفاده می‌شود، وارد شوند. این نشان دهنده توانایی داروها برای داشتن پیامدهای طولانی مدت پس از ورود به منبع آب است.

مطالعه ای که توسط EPA در سال 2014 انجام شد نشان داد که 25 درصد از مواد فعال دارویی در مقادیر قابل توجهی در 50 مرکز تصفیه فاضلاب مختلف یافت شده است. در بیشتر سایت‌ها، دارو برای فشار خون بالا در بیشترین مقدار تشخیص داده شد. در حالی که اثرات کامل مصرف داروها در آب آشامیدنی شما هنوز مشخص نیست، مطالعات اولیه نشان می دهد که ممکن است مشکلات سلامتی شدید وجود داشته باشد.

آنچه شما می توانید انجام دهید

حیات وحش آبزی در برابر اثرات مزمن قرار گرفتن در معرض داروها بر سلامتی محافظت چندانی ندارد، اما امروز می‌توانید اقدامات ساده‌ای برای محافظت از خانواده خود در برابر عدم تعادل هورمونی و سایر مشکلات انجام دهید.

فیلتر تصفیه آب یخچال یکی از بهترین دفاع ها در برابر مواد دارویی موجود در آب آشپزخانه تان است. یک  دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس 6 مرحله ای که تمامی مواد شیمیایی مضر و آلاینده ها را فیلتر می کند تا آب آشامیدنی خالص و با طراوت را به خانه شما برساند بهترین انتخاب ممکن در از بین بردن آلاینده های دارویی موجود در آب است. دستگاه تصفیه آب 8مرحله آکواپرو قابلیت حذف آرسنیک، کروم، کیست، فلوراید، سرب و TDS به طور موثر از آب شما را دارد.دستگاه تصفیه آب 8مرحله اینلاین آکواپرو