با توجه به آلوده شدن منابع آب شهری و روستایی ،فرسودگی خطوط لوله کشی آب و عوامل دیگر ،استفاده از دستگاه تصفیه آب در حال تبدیل شدن به یک عادت برای خانواده های ایرانی است که از این روش برای تصفیه آب و لذت بردن از یک نوشیدنی سالم و ایمن بسیار قدردانی می کنند. همچنین یکی از نقاط قوت این دستگاه ها، سهولت در نگهداری و تعویض فیلتر ها است که اغلب کسانی که از دستگاه تصفیه آب استفاده می کنند خودشان اقدام به تعویض فیلتر می کنند و این کار زمان زیادی هم نمی برد، اما برای این کار باید نکاتی را در نظر داشته باشند که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

استفاده از یک فیلتر تصفیه آب بسیار ساده گرفته تا فیلتر یخچال و فناوری هایی مانند دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس یا انواع دیگر... همه اینها احتیاج به نگهداری و تعویض فیلتر دارند که اگر این کار در زمان مقرر انجام نگیرد کارکرد خود را از دست می دهند و در بسیاری از موارد عملکرد عکس هم دارند. اما سؤالات زیادی در مورد نحوه عملکرد این سیستم ها ایجاد می شود. رایج ترین سوال این است: چه زمانی فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی را تعویض کنیم؟ نگران نباشید،در ادامه مقاله پاسخ و هر آنچه که باید در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی بدانید را به شما می گوییم.
تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی


فیلترهای تصفیه آب چگونه کار می کنند

فیلتر های ممبران به کار برده شده در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس از یک اصل پیروی می کنند که در طبیعت نیز یافت می شود. این شامل بهره برداری از غشای به اصطلاح اسمزی است، لایه نازکی که وظیفه عبور برخی از عناصر را دارد و در عین حال عناصر غیر ضروری را مسدود و راهی فاضلاب می کند. در مورد دستگاه تصفیه آب، اسمز معکوس اجازه عبور آب خالص را می دهد و ناخالصی هایی مانند باکتری ها یا فلزات سنگین را مسدود می کند.

از طرف دیگر، فیلترهای کربن فعال به گونه ای طراحی شده اند که به عنوان یک "اسفنج" عمل کنند که می تواند انواع مختلفی از عناصر را که برای سلامت آب مضر هستند را جذب کنند. این فیلتر ها معمولا ارزان هستند، نصب آسانی دارند و برای کسانی که می‌خواهند یک تصفیه آب با هزینه کمی داشته باشند، بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

سیستم های تصفیه آب مجهز به کارتریج فیلتر از یک اصل کاملاً مکانیکی برای جلوگیری از ناخالصی های بزرگتر تا حد معینی از فاسد شدن آب آشامیدنی استفاده می کنند. معمولاً قیمت آنها کمتر از اسمز معکوس یا کربن فعال است، اما سطح ایمنی یکسانی را تضمین نمی کنند زیرا همیشه برای جلوگیری از ورود میکروارگانیسم ها یا مواد مشابه کافی نیستند.

انتخاب فیلتر را می توان با تامین کننده مورد بحث قرار داد، که می تواند شما را به مدل ایده آل با توجه به نیاز شما و کیفیت آب هدایت کند: بسته به تعداد افراد خانواده و میانگین استفاده از شیر.

تعمیر و نگهداری فیلتر تصفیه آب

هنگامی که صحبت از تعمیر و نگهداری فیلترهای دستگاه تصفیه آب می شود، لازم است بدانید که هر مدل صرف نظر از نوع آن، عمر متوسطی دارد که معمولاً حدود 6 تا 8 ماه است. این بدان معنا نیست که شما باید منتظر بمانید تا این مدت منقضی شود، برعکس: توصیه ای که اغلب می توانید رعایت کنید تا همیشه محصولی با کیفیت عالی داشته باشید، این است که فیلترها را در خانه و در دستگاه تصفیه آب قبل از خراب شدن آنها تعویض کنید.
تعمیر و نگهداری فیلتر تصفیه آبدر برخی از مدل ها با مشاهده تغییر رنگ فیلتر مثلاً از سفید به خاکستری تغییر می کند، می توانید متوجه شوید که زمان خرید محصول جدید فرا رسیده است. با این حال، می توان به عوامل دیگری مانند طعم یا بوی نامطبوع تر از حد معمول توجه کرد: در صورت وجود این علائم، لازم است به سرعت وارد عمل بشوید و با یک تکنسین تماس بگیرید و یا خودتان در صورت آشنایی تعویض فیلتر تصفیه آب را انجام دهید .
همچنین در بازار می‌توانید مدل های دستگاه تصفیه آب با نشانگر LED پیدا کنید تا نشان‌دهنده روشنی از عمر باقی‌مانده فیلتر باشد، اگرچه همچنان باید به طعم و ظاهر آب توجه کرد تا خطر گرفتگی آن را تهدید نکند. 

عوامل موثر بر عمر فیلترهای تصفیه آب خانگی

یکی از اصول بسیار مهم در مورد دستگاه های تصفیه آب این است که همه مدل ها و فیلترها در طول زمان به یک شکل واکنش نشان نمی دهند.بلکه به اختلاف کیفیت بین آب در یک خانه و خانه دیگر بستگی دارد، به عنوان مثال:

  • سختی آب: این عبارت نشان دهنده مقدار کم و بیش زیادی سنگ آهک و املاح موجود در آب است که مایع را سنگین تر می کند.سختی آب با رسوبات سفید ته کتری و سر شیر شناخته شده می شود، و روند تخریب فیلترهای آب خانه را نیز تسریع می کند.
  • وجود آثار بیولوژیکی: هنگامی که شیر آب باز می شود، آب آشامیدنی که خارج می شود باید مراحل بهداشتی دقیقی را که در سرچشمه یا در قنات انجام می شود، گذرانده باشد. با این حال، خوب است به یاد داشته باشید که برخی از میکروارگانیسم‌ها ممکن است همچنان وجود داشته باشند که مانند سنگ آهک توسط تصفیه‌کننده فیلتر می‌شوند، اما سریع‌تر آن را مسدود می‌کنند.
  • عمر لوله‌ها: طعم بدی که در آب خانه‌های قدیمی‌تر احساس می‌شود، اغلب توسط بقایای فلزی که از لوله‌های قدیمی آزاد می‌شوند، ایجاد می‌شود. باز هم، فیلترهای آب می توانند مشکل را حل کنند.

به طور خلاصه، دیدیم که چگونه باید فیلترها را در خانه در دستگاه تصفیه آب تعویض کرد تا آبی خالص و سالم برای نوشیدن به دست آید که هم در تابستان و هم در زمستان عالی باشد.

ما در مورد زمان تعویض فیلتر تصفیه آب یخچال هم مقاله ای کامل آماده کرده ایم که از طریق این لینک میتوانید مشاهده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02166002588 تماس بگیرید.
تعویض فیلتر یخچال